Kaç Kere Diş Fırçalamalıyım?

Diş fırçalama konusu maalesef ülkemizde de dünya genelinde de pek önemsenen bir konu değildir. Bunun başlıca sebepleri arasında diş sağlığında meydana gelen problemlerin diğer birçok sağlık problemine göre kendini daha sinsice göstermesinden kaynaklıdır. Uzman hekimler her ne kadar belirli aralıklarla herkesin ağız ve diş sağlığı kontrolü yaptırmasını önerse de insanlar bu açıklamaları pek önemsememekte ama işin sonunda bundan pişman olmaktadırlar.

 

Kaç Kere Dişlerimi Fırçalamalıyım?
Kaç Kere Dişlerimi Fırçalamalıyım?

 

Diş Sağlığının Korunması

Ağız ve diş sağlığının korunmasını birkaç maddede sıralayabiliriz, bunlar: Asitli, aşırı sıcak-soğuk içeceklerden kaçınma, diş fırçalama, diş ipi kullanma ve uzman kontrollerini aksatmamaktır. Ayrıca vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerinden eksik kalmak da özellikle kalsiyum, protein gibi makro ve mikro değerlerden beslenen diş yapısının gücünün azalmasına yol açabilmektedir.

Bol şekerli ve yağlı besinler bazen diş fırçalama, gargara gibi yollarla dahi diş tabakasından atılmayabilir. Vücudun kendini dinlenmeye çektiği akşam saatlerinde yenilen besinler ağız sonrasında temizlense dahi küçük dil ve gırtlak çevresinde bakteri birikimine yol açabilir.

Kahve, çay, sigara gibi maddeler ise dişlerde sararma yapabilmektedir. Bu kadar riske rağmen diş sağlığını korumak da bir o kadar kolaydır. Düzenli kontrollerinizi yapan ve ağız diş sağlığınıza hâkim uzman bir hekimin size önerdiği diş macunu ve diş fırçasıyla diş sağlığınızı koruyabilirsiniz. İlerlediğinde yalnız kendisini değil vücudun birçok noktasını etkileyebilecek olan diş problemlerinin risk ve sorumluluklarını kavramanız bu konuda size katkı sunacaktır.

Bu bilgileri alanında uzman bir isim olan Merve Aycan gibi özverili hekimlerin kliniklerinde kontrol ve tedavi sırasında danışarak yapabilirsiniz. Sizin diş yapınız hakkında bilgi sahibi olan hekiminiz sizin diş fırçalama alışkanlıklarınızı da analiz ederek bu konuda yol gösterebilir.

 

Günlük Diş Fırçalama Miktarı

Diş fırçalama konusunun insan sağlığı ve sosyal hayatı için önemini uzman hekim Merve Aycan gibi birçok hekim vurgulamaktadır. Bu önemin ardından insanların aklına gelen ilk soru ise diş fırçalama günde kaç kere yapılmalıdır? oluyor. Uzman hekim Merve Aycan dişinde özel bir durum olmayan her insanın en az günde 2 kez 45 derecelik açıyla çok sert veya çok yumuşak olmayan ortalama bir şiddetle diş fırçalama işlemini yapması gerektiğini söylüyor.

Herhangi bir çürüme, kanal tedavisi ihtiyacı, diş eti hastalıkları durumunda bu sayının kişiden kişiye değişme ihtimali olduğundan dolayı her insanın düzenli ağız ve diş sağlığı kontrollerini yaptırması ve diş fırçalama düzeni hakkında da hekiminden bilgi alması gerekiyor.

Diş fırçalama düzeninin sağlanmasında kişilerin konuya olan ciddiyet ve bilgilerinin artması da önemli bir ilerleme sağlamaktadır. Bundan dolayı herhangi bir şikâyete bağlı kalmaksınız yalnızca bilgi ve ağız sağlığı kontrolleriniz için alanında uzman bir hekim olan Merve Aycan’ı ziyaret edebilirsiniz. Ağız sağlığınızın sizin sosyal ve sağlıksal hayatınıza etkisini aklınızdan çıkarmayın. Parlak ve sağlıklı gülüşler sizin de hakkınız.

 

 

 

Bilgilendirme

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Merve AYCAN olarak sizlere sürekli bilgilendirme makaleleri hazırlamaktayım, diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayın.

Ayrıca beni Instagram ‘dan da takip edep merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir