Ortodonti Tedavisi Öncesi Sonrası

Ortodonti tedavisi, dişlerin düzgün hizalanması, dişlerin arasındaki boşlukların kapatılması ve çene yapısının düzeltilmesi gibi diş ve çene sorunlarını tedavi eden bir dental tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi, çene ve yüz estetiğinin yanı sıra diş sağlığı açısından da önemlidir.

 

Ortodonti tedavisi neden gereklidir?

Ortodonti tedavisi, dişlerin çarpıklığı, aralıkları veya fazla sıkışıklığı gibi çeşitli nedenlerle gerekebilir. Dişlerdeki bu sorunlar, çiğneme fonksiyonunu etkileyebilir, konuşmayı zorlaştırabilir, diş çürümesi riskini artırabilir ve estetik problemlere neden olabilir.

 

Aslıhan Ertuğrul Öncesi
Aslıhan Ertuğrul Öncesi

Ne kadar sürer?

Tedavi edilecek sorunun ciddiyetine ve tedavi yöntemine bağlıdır. Bazı basit durumlarda tedavi 5-6 ay içinde tamamlanabilirken, diğer durumlarda tedavi süresi birkaç yıla kadar uzayabilir.

 

Aslıhan Ertuğrul Sonrası
Aslıhan Ertuğrul Sonrası

 

Yöntemleri nelerdir?

Ortodonti tedavisi yöntemleri arasında metal ve seramik diş telleri, şeffaf plaklar ve ağız içi apareyler gibi seçenekler bulunmaktadır. Her bir yöntemin avantajları ve dezavantajları vardır ve hangi yöntemin kullanılacağı, hastanın durumuna ve tercihlerine bağlıdır.

Bu tedavi sırasında, dişlerin ve ağızın hijyenine dikkat etmek önemlidir. Ayrıca, sert ve yapışkan gıdalardan kaçınmak, ağız içi apareylerinizi düzenli olarak temizlemek ve düzenli kontrolleri aksatmamak da önemlidir.

 

Sonuç olarak,

bu tedavi dişlerin sağlığı ve estetiği için önemlidir. Tedavi yöntemi ve süresi hastanın durumuna ve tercihlerine bağlı olarak değişebilir.

 

 

 

Bilgilendirme

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Merve AYCAN olarak sizlere sürekli bilgilendirme makaleleri hazırlamaktayım, diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayın.

Ayrıca beni Instagram ‘dan da takip edep merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir