Çene Eklemi ve Stabilizasyon

Bütüncül Ortodonti

Harika bir gülümsemeye sahip olmak sanırım hepimizin hayali. Güzel bir gülüş, doğru bir dişsel kapanış ancak ağrılı bir çene eklemi ise yarım bırakılmış bir tedavi olarak ya da bütüncül olmayan tedavi olarak yorumlamaktayım. İnsan bedeni o kadar harika ki kalp, vücut ve zihin hepsi bağlantılı olarak çalışıyor. Yani eğer dişlerinizde doğru olmayan bir kapanışınız olduğunda bu durumdan ekleminiz, yüz, omuz ve hatta sırt kaslarınız dahi etkilenebiliyor. Bazen de durum tam tersi olabilir. Öncelikle kendi ruhsal durumumuz; bedenimizi, postürümüzü, nefes alışverişimizi, bu durum çenemizin pozisyonunu, sonrasında ise dişlerimizin konumunu ve sonuç yine ağrılı bir boyun ile ağrılı bir eklem. Tüm bunlar olurken harika bir gülümsemeniz hatta görünürde ideal bir kapanışınız var gibi gözükebilir. İşte bu nedenle vücudumuzu bütüncül olarak değerlendirmek gerekir.

 

Eklemde Ağrı ve Ses Normal Mi?

Birçok kişi eklemlerde olan sesin ve ağrının ya farkında değil ya da normal olduğunu kabullenmiş durumdalar. Ancak tatbikîde bu durumu normalleştirmemeliyiz. Ağrı vücudumuz için çok önemli bir uyaran. Bize neler olup bittiğini ya da bir terslik olduğunu kendi diliyle anlatmak istemesi olarak yorumlayabiliriz.

 

Neden Ağrı Oluşur?

Ağrıya birçok parametre neden olabilir. Dişsel problemler aslında bunun en büyük tetikleyicisi diyebilirim. Kapanışın tam olarak ideal olmaması ya da dişlerde oluşan erken temaslar, çenenin ideal pozisyonda kapanmasının önüne geçer. Bu durum çocukluk döneminde dişlerin tamamlanmasıyla başlayıp erişkin hayatı boyunca yanlış kapanış olarak devam edebilir. Kasların ve eklemin bu duruma adaptasyonu nedeniyle oklüzyondaki kaydırma fark edilemeyebilir, hatta artık normal kapanış olarak algılanabilir.  Ancak bu durum; vücudun ve eklemin yeterli yorgunluk seviyesine ulaşmasıyla ağrı olarak geri dönecektir.

 

Tedavisi Nedir?

Öncelikle en büyük etken olan dişsel erken teması ortadan kaldırarak başlarız. Bu amaçla splint kullanılmaktadır. Splintler sadece erken teması ortadan kaldırmakla kalmaz, aynı zamanda kasların dengesiz kasılması ve asimetrik kapanışların da tedavi edilebilmesine olanak tanır. Ancak tek başına splint tedavisi yeterli olmayabilir. Aynı anda beden farkındalığı, postür ve kaslardaki spazmların ya da anomalilerin çözülebilmesi amacıyla fizyoterapistle beraber çalışılması gerekebilmektedir.

 

Çene Eklemi ve Stabilizasyon
Çene Eklemi ve Stabilizasyon

 

Çene Eklemi ve Stabilizasyon
Çene Eklemi ve Stabilizasyon

 

Çene Eklemi ve Stabilizasyon
Çene Eklemi ve Stabilizasyon

 

Splint Kullanma Süresi

Splintlerin kullanma süresi her vakaya göre değişebilmektedir. Eğer eklemde yıkım başlamışsa 1 yıla kadar tam zamanlı kullandırılırken, spazm ve ağrının eşlik ettiği ayrıca eklem konumunun değiştiği vakalarda yaklaşık 6 ay kullanılabilmektedir. Hastalar splintlerini 7/24 kullanmaları gerekmektedir. Çünkü buradaki en büyük problem çiğnemenin kendisidir. Tedavi süresince dişler birbirlerine değmemeli ve böylece baştan yeni bir oklüzyon oluşturmak mümkün olabilmektedir.  Full mouth protetik restorasyonlardan önce de tam zamanlı splint kullanımı çok önemli olabilmektedir. Bu amaçla da 1 ay dan başlayan ve duruma göre artan sürelerde tedavi öncesi eklemin konumunun ve kasların stabil hale getirilmesi, sonrasında tüm dişlerin restorasyonu birçok yanlış prosedürü önleyebilir ve çok daha konforlu tedavi imkânı tanıyabilmektedir.

 

Çene Eklemi ve Stabilizasyon
Çene Eklemi ve Stabilizasyon

 

Tedaviye Nasıl Başlanır?

Öncelikle detaylı bir kas ve eklem muayenesine ek olarak dişsel kapanış durumu ve 2 boyutlu panoramik değerlendirilmesi ile başlanır. Gerekli durumlarda Eklem tomografisi ve MR görüntüleri ile desteklenerek doğru endikasyon konulabilir.

 

Çene Eklemi ve Stabilizasyon
Çene Eklemi ve Stabilizasyon

 

Eklem Splinti Sonrası

Eklemdeki kemik yıkımlarının durduğu, stabil bir pozisyonun elde edildiği, kaslardaki spazmların dengelendiği durum elde edildikten sonra dental rehabilitasyon sürecine başlanır. Öncelikle eklem splintinin tamamlanması sonrasında oklüzyon ve dişsel ilişkilerin değişmesi beklenir. Genelde bu durum tek bir dişin erken teması gibi prematür kontak noktalarının varlığı ile sonuçlanır. Bu amaçla ortodontik tedavi ya da protetik restorasyonlar yapılabilmektedir. Bazen de durumun ciddiyetine göre ortognatik cerrahi önerilebilmektedir.

 

 

Merve Aycan Instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz, diğer tedavilerimizi incelemek için tıklayınız.

Çene Eklemi ve Stabilizasyon Bütüncül Ortodonti Harika bir gülümsemeye sahip olmak sanırım hepimizin hayali. Güzel bir gülüş, doğru bir dişsel kapanış ancak ağrılı bir çene eklemi ise yarım bırakılmış bir tedavi olarak ya da bütüncül olmayan tedavi olarak yorumlamaktayım. İnsan bedeni o kadar harika ki kalp, vücut ve zihin hepsi bağlantılı olarak çalışıyor. Yani eğer […]