Pedodonti

Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği olarak da bilinen diş hekimliği branşıdır. Yaşı 0 ile 12 arasında değişen çocukların süt dişleri ve daimî dişleri ile ilgili uygulamalarda pedodontist adı verilen uzmanlara başvurulmaktadır. Çocukların 2,5 yaşına gelene kadar 20 dişlerini tamamlaması söz konusu olurken bu süreçte ve sonrasında meydana gelen problemler Pedodonti alanıyla alakalıdır.

Çocukların beslenmesi ile alakalı önemli bir unsur olan dişlerin estetik anlamda olumsuzluklarla karşılaşması halinde Diş Hekimi tarafından çeşitli uygulamalara başvurulmaktadır. Bu nedenle de diş sağlığı ile alakalı olarak ebeveynlerin dikkatli olması ve çocuklarının dişlerini sürekli olarak kontrol altında tutması önerilmektedir. Tedavi edici ve koruyucu uygulamaları içeren bu alanda, alanında önemli olan çocuğun diş sağlığını korumaktır.

 

Pedodonti
Pedodonti

 

Bu Dal Hangi Konularla İlgilenir?

Pedodonti alanında gerçekleşen tedavi ve uygulamalar çerçevesinde çocukların diş sağlığı ile alakalı bşarılı sonuçlar elde edilmesi amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda aşağıdaki uygulamalar gerçekleştirilir.

  • Çocuklarda ‘Dental Fobi’ oluşumunun engellenmesi,
  • Çürük risk grubu belirlenmesi ile programların uygulanması,
  • Ağız ve diş bakımının düzenli şekilde gerçekleştirilmesi,
  • Çocuklarda beslenme alışkanlıklarının kontrol altına alınması,
  • Çene ve diş gelişiminin kontrol edilmesi,
  • Kötü ağız alışkanlıklarına yönelik uygulamaların gerçekleştirilmesi.

Yukarıdaki tedavi ve uygulamalar çerçevesinde çözüm sunan diş hekimleri, ebeveynlerin bilinçlendirilmesi konusunda da rol oynamaktadır.

 

Süt dişlerin çürümesi, dişlerin geç düşmesi ve benzeri çocuk diş sorunları bu kategoride tedavi ediliyor. Çocukların diş gelişiminde önem arz eden pedodonti tedavi yöntemleri diş gelişimini olumsuz etkileyen konuları ele alır. Merve Aycan çocuklarda ağız ve diş sağlığı konusunda etkili tedavi seçenekleri sunuyor.

Çocuklarda diş gelişimi 20 yaşına kadar devam etmektedir. Bu süreçte dişlerin sürekli olarak kontrol edilmesi ve dişlerde meydana gelen rahatsızlıkların uzman diş hekimleri tarafından tedavi edilmesi gerekir. Klinik ortamda takip gerektiren tedavilerde Merve Aycan klinik programı tercih ediliyor.

 

Neden Gereklidir?

Diş gelişimi bebeklik çağında başlar ve yirmi yaşına kadar sürer. Çocuklar diş bakımı konusunda eğitilmediği zaman çürüme ve benzeri sorunlar sıklıkla meydana gelir. Özellikle yirmilik dişlerin üst üste veya sıkışık bir şekilde çıkması durumunda diş gelişimi olumsuz etkilenir. Yirmilik diş gömülü bir şekilde çıkar ve ilerleyen yaşlarda gömülü bir şekilde iç kısımda çürümeye başlar. Bu durumda özel bir cerrahi müdahale gerekebilir.

Ayrıca çocuk yaşta başlayan dişlerin düzensiz gelişimi ilerleyen yaşlarda konuşma, nefes alma ve yemek yeme gibi sorunları beraberinde getirebilir. Bu nedenle takip edilmesi gerekir. Takip yapılmadığı zaman dişlerin gelişimi olumsuz etkilenir. Damak ve çene gelişiminin yetersiz olması durumunda konuşma ve yemek yeme gibi birçok sorun oluşmaya başlar.

 

Tedavinin Kapsama Alanları

Bebek yaşta süt dişlerinin çıkması ile birlikte meydana gelen diş sorunları pedodonti tedavi programına dahil oluyor. Çocuk diş gelişimi sona erene kadar bütün tedavi işlemleri doktor tarafından gerçekleştirilir. Genetik sorunların yanı sıra yanlış beslenme ve diş bakımının ihmal edilmesi gibi nedenlerden dolayı dişlerde çürüme meydana geliyor. Damak ve çene gelişiminin kontrolü de pedodonti programı içerisinde yer alıyor.

 

Periodontoloji >>>

Merve Aycan Instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz, diğer tedavilerimizi incelemek için tıklayınız.

Pedodonti Pedodonti Çocuk Diş Hekimliği olarak da bilinen diş hekimliği branşıdır. Yaşı 0 ile 12 arasında değişen çocukların süt dişleri ve daimî dişleri ile ilgili uygulamalarda pedodontist adı verilen uzmanlara başvurulmaktadır. Çocukların 2,5 yaşına gelene kadar 20 dişlerini tamamlaması söz konusu olurken bu süreçte ve sonrasında meydana gelen problemler Pedodonti alanıyla alakalıdır. Çocukların beslenmesi ile […]