Periodontoloji

Periodontoloji diş eti hastalıkları ile alakalı tedavilerle ilgilenen diş hekimliği alanlarından bir tanesidir. Genellikle iltihaba bağlı hastalıklar olarak da kabul edilen periodontal rahatsızlıkların tedavi sürecinde titiz uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Diş etinin hem renginde hem de yapısında meydana gelen sorunlara yönelik tedavilerle dişlerin zarar görmesini önleyecek bir anlayış benimsenmektedir. Bu nedenle de periodontal tedavi her bireyin mutlaka dikkat etmesi gereken seçenekler arasındadır.

 

Periodontal Hastalıklar

Diş eti, dişleri çevreleyen ve sağlıklı olmalarını sağlayan bir yapıdır. Diş etlerinde görülen rahatsızlıkların en önemli yani iltihapla ve sinsice başlamasıdır. Diş eti kanamaları ve hacim büyümelerinin meydana gelmesi sonrasında ciddi hasarlar meydana gelir. Periodontitis olarak bilinen aşamaya gelindiğinde diş etlerinde geri döndürülemeyen hasarlar ortaya çıkar. Hastalığın ilerlemesiyle dişlerin sallanması ve dökülmesi söz konusu olur.

 

Periodontoloji
Periodontoloji

 

Periodontoloji diş eti hastalıklarının belirtileri nelerdir?

Periodontloji alanının temel ilgi konusu olan diş eti hastalıklarında belirtileri iyi bilmek hastalığa karşı tedavide etken davranmayı sağlar. Bu bağlamda hastaların aşağıdaki belirtileri dikkate almaları elzemdir.

  • Kanama,
  • Şişkinlik ve Kızarıklık
  • Diş Etinde Çekilme
  • Diş Etlerinde Siyaklıklar
  • Diş Eti İltihapları
  • Ağızda Kötü Koku
  • Dişlerin Sallanması

Tüm bu belirtiler dikkate alındığında periodontal rahatsızlıklara yönelik tedavilerin önemi hayli fazladır. Bu nedenle de titiz bir süreçle tedavinin gerçekleştirilmesi elzemdir. Diş hekiminizle görüşerek süreci kontrol altına alabileceğinizi unutmamalısınız.

Periodontal hastalıklar diş eti ve diğer destekleyici dokuları etkileyen iltihaplı hastalıklardır. Özellikle erişkin kişilerin %70’inde diş kayıplarının nedeni periodontal hastalıklar olmaktadır. Bu anlamda merve ayçan periodontal hastalıklar alanında tedavi işlemlerini uygulamaktadır.

 

Periodontoloji Hastalıklarının Nedenleri Nelerdir?

Periodontal hastalıklar periontoloji alanında incelenmekte ve tedavisi uygulanmaktadır. Bu hastalıklar genellikle diş eti iltihabı ile başlamaktadır. Gingivitis bu hastalığın erken dönemi olmaktadır. Periodontal hastalıklar alanında hizmet veren merve aycan gerekli tedavi hizmetini vermeye devam etmektedir.

Diş eti hastalıkları olan periodontal hastalıkların pek çok nedeni olabilir. Bunun en önemli nedeni bakteriyel diş plağı adı verilen dişler üzerinde birikmiş olan renksiz ve yapışkan film tabakası olmaktadır. Günlük olarak diş fırçalama ve diş ipi kullanımı ile diş plağının uzaklaştırılması sağlıklı bir ağız temel gereksinimi olmaktadır. Plak etkin olarak dişten uzaklaştırılmaz ise tartar veya diş taşı olarak bilinen düzensiz yüzeyli ve geçirgen bir yapıya dönüşmektedir.

 

Periodontoloji Hastalıkları Nasıl Önlenir?

Periodontal hastalıklara bakan periontoloji alanındaki hastalıkların önlenmesi için kişiler bazı durumlara dikkat etmek gerekir. Dişleri sağlıklı bir durumda sürdürmek için ağız bakım işlemlerine dikkat etmek ve düzenli dişleri fırçalamak çok önemlidir. Diş fırçalamanın yanı sıra diş ipi kullanılması ile bakteriyel diş plağının uzaklaştırılması da gerekir. Ayrıca diş hekimlerine düzenli olarak gitmek ve kontrol ettirmek de aynı oranda önemlidir.

Diş eti hastalıkların erken döneminde tedavi dişler üzerindeki eklentilerin uzaklaştırılması ve kök yüzeyinin düzgün sağlanmasını kapsamaktadır. Tedavi sonrasında da hastaların düzenli olarak diş hekimlerine muayene edilmesi, plak kontrolünün yapılması ve birikiminin engellenmesi sağlanmalıdır.

Tedavi süreci ile beraber bu hastalıkların önlenmesi ve daha hızlı iyileşmesi için hastanın özellikle ağız bakımına çok dikkat etmesi gerekir. Tedavinin en önemli noktası günlük ağız bakımı işlemlerinin etkin bir şekilde uygulanmasıdır.

 

Protez Diş Tedavisi >>>

Merve Aycan Instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz, diğer tedavilerimizi incelemek için tıklayınız.

Periodontoloji Periodontoloji diş eti hastalıkları ile alakalı tedavilerle ilgilenen diş hekimliği alanlarından bir tanesidir. Genellikle iltihaba bağlı hastalıklar olarak da kabul edilen periodontal rahatsızlıkların tedavi sürecinde titiz uygulamalara ihtiyaç duyulmaktadır. Diş etinin hem renginde hem de yapısında meydana gelen sorunlara yönelik tedavilerle dişlerin zarar görmesini önleyecek bir anlayış benimsenmektedir. Bu nedenle de periodontal tedavi her […]