Protez Diş Tedavisi

Protez Diş Tedavisi farklı nedenlere bağlı olarak dişlerde görülen eksikliklerin giderilmesi amacıyla tercih edilen tedavilerdir. Sağlıklı gülüşlere sahip olmak isteyen hemen herkesin tercihi olan protetik diş tedavileri sayesinde dişlerin doğal görünümlerine ulaşmaları mümkündür. Hastaların dişlerinde meydana gelen sorunları gidermede çok özel bir rolü olan protetik diş tedavileri ile ilgili süreci diş hekiminizle başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 

Protez Diş Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Protez Tedavi hastaların hem görsel hem de işlevsel olarak daha sağlıklı bir diş yapısına sahip olması adına özeldir. Bu nedenle de diş sağlığını olumlu etkileyecek olan bu uygulamaya aşağıdaki grupta bulunanlar başvurabilir.

  • Diş çürümesi nedeniyle diş kaybı yaşayan hastalar,
  • Kırılma ve dökülmeden kaynaklı diş eksiği olanlar,
  • Dişleri arasında ciddi boşluk bulunanlar,
  • Diş dizilimi estetik olmayan hastalar.

Bu tedavi yöntemi sayesinde hastanın dişlerindeki eksiklikler giderilirken dişlerin işlevsel olarak da daha sağlıklı olması söz konusudur.

 

Protez Diş Tedavisi
Protez Diş Tedavisi

 

Tedavide Kullanılan Yöntemler

Protetik Diş Tedavisi tercih edilirken en önemli husus hastanın ihtiyaçlarına uygun bir yaklaşımın benimsenmesidir. Bu doğrultuda aşağıdaki uygulamalarla hastaya en uygun tedavinin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır.

  • Hareketli Protez
  • Sabit Protez
  • Kuron Protez
  • Köprü Protez
  • İmplant Protez

Diş hekiminizin gerçekleştireceği muayene sonrasında hangi tedavinin kullanılacağına karar verilmektedir. Bu sayede sağlıklı dişlere sahip olmak mümkündür.

 

En önemli organlarımızdan biri olan dişler zamanla çürümeye başlar ve şekilsel olarak estetiğini kaybeder. Dişlerde incelme veya benzeri durumlarda protez uygulaması ile birlikte dişlerde daha estetik bir görünüm meydana gelebilir. Merve Aycan tedavi yöntemleri içerisinde protez uygulaması da yer almaktadır. Diş çürümesi, kırılması, dökülmesi, dişlerin çarpıklığı ve aralıklı olması durumunda bu yöntem tercih edilir.

Dişin daha sağlıklı bir şekilde kullanımını sağlayan dolgu yöntemi dişin yapısına göre değişiklik gösterir. Röntgen işlemi sonrasında köprü, implant, kron, sabit ve hareketli dolgu yöntemi uygulanır. Merve Aycan bu yöntemleri modern klinik ortamda profesyonel bir şekilde gerçekleştiriyor.

 

Protez diş tedavisi estetik mi?

Yapılan tetkikler sonrasında gerçekleştirilen tedavi yönteminde hastalarda estetik kaygı başlayabilir. Protez uygulamasında diş düzeni dikkate alınır ve protezin diğer dişlerle uyumlu bir şekilde olmasına dikkat edilir. Sararma gibi sorunla karşılaşmayan protez diş kolay temizlenebilir. Normal bir diş gibi kullanılabilir.

Tedavi süresi boyunca diş hekimi tavsiyesine göre hareket edilmelidir. Çarpık veya ince görünümlü dişlerin diğer dişlerle aynı görünüme sahip olması ve estetik bir görünüme kavuşması protez uygulaması ile mümkündür.

 

Protez Diş Nasıl Uygulanır?

Uygulama işleminde klinik yöntemlerde ilk aşama röntgen çekimidir. Bu aşamada dişin genel yapısı sanal ortamda incelenir. Yapılan incelemede eksik veya çürük olan yer incelenir. Dişlerin çarpık olması, ince olması veya eksik olması durumunda protez uygulaması tercih edilir.

Doktorun röntgen filmini incelemesinin ardından, her hangi bir kis veya iltihap gibi durum söz konusu değilse, en uygun protez diş uygulaması tercih edilir. Kis veya diş iltihabı tedavisi sonrasında protez uygulanır. Tedavi işlemi öncesinde anestezi uygulanır. Uygulama esnasında hasta her hangi bir ağrı hissetmez. Tedavi sonrası doktor tavsiyesine uygun şekilde gıda tüketimi ve diş temizliği yapılmalıdır.

 

Restoratif Diş Tedavisi (Dolgu) >>>

Merve Aycan Instagram hesabımızdan bizi takip edebilirsiniz, diğer tedavilerimizi incelemek için tıklayınız.

Protez Diş Tedavisi Protez Diş Tedavisi farklı nedenlere bağlı olarak dişlerde görülen eksikliklerin giderilmesi amacıyla tercih edilen tedavilerdir. Sağlıklı gülüşlere sahip olmak isteyen hemen herkesin tercihi olan protetik diş tedavileri sayesinde dişlerin doğal görünümlerine ulaşmaları mümkündür. Hastaların dişlerinde meydana gelen sorunları gidermede çok özel bir rolü olan protetik diş tedavileri ile ilgili süreci diş hekiminizle […]