Çene Sıkma Sorunları

Çene sıkma, bir çene gıcırdatma ve sıkma hastalığıdır. Genellikle bu hastalık uyku esnasında daha yaygın olarak görülmektedir. Nadir de olsa uyanıkken bilinçsiz olarak diş sıkma ve gıcırdatma görülebilmektedir. Bruksizm bir davranış bozukluğu hastalığıdır. Uykusunda diş sıkan insanlarda horlama, nefes alamama ve uyku apnesi hastalıkların daha yaygın olarak görülmektedir.

 

Sebepleri Nelerdir?

Çene sıkmaya neden olan hastalıklar ve nedenler tam olarak tespit edilememiştir. Temel olarak üç faktör çene sıkma sorununu göstermektedir. Bunlar; çevresel, genetik ve psikolojik etmenlerdir.

Uyku halinde diş sıkma; uyku esnasında çiğneme davranışı sergileme olarak bilinmektedir. Uyku esnasında ani uyarılma ile de diş sıkma eylemi gerçekleşebilmektedir. Uyanık halde genelde psikolojik sebeplere bağlıdır. Anksiyete, stres, öfke, davranışlarda hassasiyet ve gerginlik çene sıkma davranışını tetiklemektedir.

 

Çene Sıkma Sorunları
Çene Sıkma Sorunları

 

Belirtileri Nedir?

En büyük belirtiler uyanınca baş ağrısı, yüz ve çene kaslarında kasılma olarak görülmektedir. Zaman geçtikçe ve sıkma eylemi devam ettikçe son safhalarda yemek yemede zorluk da görülebilir. Diş ve diş eti sağlığı üzerinde olumsuz etkileri mevcuttur.

Çok ileri safhalarda çenede kitlenme, diş kaybı, çene kayması gibi önüne geçilemez sorunlara sebep olabilmektedir. Bu tip problemler ile karşılaşıldığında uzman hekim tarafından muayene olunması gerekmektedir. Antalya’da Merve Aycan diş hekimi bu konuda hizmet vermeye devam etmektedir.

 

Tedavi Yöntemi ve Hekimleri

Her sağlık probleminde olduğu gibi diş gıcırdatma ve sıkma tedavisinde de uzman hekim yardıma başvurulması gerekmektedir. Uzman hekim tarafından muayene olunmalı ve tedavi süreci titizlikle takip edilmelidir. Antalya ilinde hizmet veren Merve Aycan diş hastalıkları konusunda uzman bir hekimdir.

Tecrübe, bilgi ve son teknoloji uygulamalar ile hastalara kalıcı sonuçlar verebilmektedir. Diş sıkma hastalığında en önemli tedavi yolu diş plaklarıdır. Hastanın ağız ölçüsüne göre plak yapılmalıdır. Bu yüzden randevu ve daha fazla bilgi için www.Merveaycan.com sitesi ziyaret edilmelidir.

 

 

 

Bilgilendirme

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Merve AYCAN olarak sizlere sürekli bilgilendirme makaleleri hazırlamaktayım, diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayın.

Ayrıca beni Instagram ‘dan da takip edep merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir