Diş Tedavisinden Korkmayın

Diş tedavisi insan sağlığı için önemli olmasının yanı sıra, maalesef en çok korkulan tedavi alanlarından biridir. Diş tedavisi korkusunu birkaç farklı sebebe bağlayabiliriz. Çocukluk döneminde oluşan hekim korkularının bir yansıması da bu konuda olabilmektedir. Çocuklukta yaşanmış tecrübesiz bir doktor tecrübesi veya çocuğun diş hastalığının aile tarafından travmatize edilmesi insanın ileriki yaşlarında da diş hekimliğine ve diş tedavisine karşı önyargılar oluşturmasına sebep olabilmektedir.

Bunun yanında kabul etmeliyiz ki özellikle konvansiyonel medyada, diş tedavisi üzerinden belli problemler yaşayan insanların hikayeleri karikatürize edilerek; hatta bazen diş hekimlerine karşı önyargı oluşturabilecek şekillerde sunulmaktadır. Bu da elbette psikolojik olarak zaten çeşitli önyargılar taşıyan insanların gerginliklerini daha da arttırabilir. Başka bir sebep de maalesef insanların diş tedavisi konusunu yalnızca hastalıklarının en ileri aşamalarında ihtiyaç duyulan bir şey olarak görmelerinden kaynaklıdır.

 

Diş Tedavisinden Korkmayın
Diş Tedavisinden Korkmayın

 

Ertelemek Çözüm Değil

Diş tedavisi yalnızca hastalıkların son aşamasında başvurmamız gereken bir bilim olmamalıdır. İnsanların korkularının temel sebebi olan acı şiddetlenmeden veya hiç başlamadan tedaviye başlayan bir insanın korkması için bir neden yoktur. Fakat insanlar bir hastane veya klinikte duydukları acının sorumlusunu kendileri olarak görmek yerine hekimlerden uzak durarak atlatabileceğini sanmaktadır. Ayrıca şunu da belirtmek gerekir ki ağız ve dişteki bazı problemler yalnız kendisiyle kalmayıp bütün vücudu etkisi altına alabilecek problemleri de yanında getirebilir. Bundan dolayı gerekirse psikolojik destek dahi alarak kişinin hekim probleminden kurtulması gerekmektedir.

 

Diş Tedavisi Korkusunun Çözümünde Hekim Etkeni

Hekime düşen sorumlulukları da gözden kaçırmamamız gerekir. Hekim yalnızca bir tedaviyi gerçekleştiren insan değil yeri geldiğinde güler yüzlü ve donanımlı zihniyle danışanın korkularını azaltabilmektedir. Hekim işini ne kadar severek yapıyorsa ve alanında ne kadar uzmansa hastanın da tedaviye bakışı o kadar olumlu olacaktır.

Merve Aycan alanındaki uzmanlığı ve güler yüzlü çalışma mottosuyla hastalarının tedavi sürecindeki bütün aşamalarını yakından takip etmektedir. Kliniğinin tasarımından sterilliğine kadar birçok alanda işini severek ve danışanlarını önemseyerek yaptığını bize gösteren Uzman Hekim Merve Aycan alanında örnek gösterilen isimlerdendir. Başta da söylediğimiz gibi ağız ve diş sağlığı sanıldığı kadar basit ve geçiştirilebilecek bir konu değildir. Yanlış bir tedavi çeşitli iltihaplanmalara ve gerçekten korkulacak durumlara yol açabilmektedir. Bundan dolayı size güven veren ve geçmişteki danışanlarının da memnuniyetiyle emeklerini tescil ettirmiş hekimlere başvurmalısınız.

Diş tedavisine karşı korku besleyen insanların çevrelerinin de onları bu konuda desteklemesi ve problemin çözümüne yardımcı olmaları önemlidir. Anlayışlı bir hekim ve danışanın ailesinden birkaç kişinin yardımıyla birçok kişi ağız ve diş sağlığına karşı olan korkularını aşmıştır.

Teknoloji her konuda olduğu gibi sağlık alanında da her geçen gün hızlıca gelişmektedir. Diş sağlığındaki teknolojiler geliştikçe hastalarının konforunun bozulmadan tedavi yapılma imkânı da artmaktadır. Bundan dolayı Merve Aycan gibi kliniğini çağdaş tedavi yöntemleri ve modern gereçlerle donatmış hekimlerin tercih edilmesi kişilerin rahatlığının sağlanmasına dolayısıyla travmaların tetiklenmemesini sağlar.

 

 

 

Bilgilendirme

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Merve AYCAN olarak sizlere sürekli bilgilendirme makaleleri hazırlamaktayım, diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayın.

Ayrıca beni Instagram ‘dan da takip edep merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir