Diş Sıkma Sorunları

Diş sıkma kişilerin dişlerini gıcırdatması, sıkması ya da bastırması sonucunda meydana gelen durumdur. Bu sorunu yaşayan kişiler genellikle uyku halinde bilinçsiz bir şekilde dişlerini sıkarlar. Uyku anında yaşanılan bir durum olması nedeniyle uykuyla ilişkilendirilip hareket bozukluğu olarak da ifade edilir.

Neden Olmaktadır?

Diş sıkma davranışının tam olarak neden olduğu bilinmemektedir. Bu soruna genetik ya da psikolojik nedenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.

 

Sonucunda Meydana Gelen Sorunlar

Birçok kişide büyük sorunlara neden olmamaktadır, bazı bireyler de aşırı gerçekleşmesi sonucunda dişlerde kırılmalar ve ufalanmalara yol açar. Bu nedenle de dişlere dolgu ve restorasyon yapılmasına neden olur.

Bu durumlara ek olarak tansiyonla beraber şiddetli baş ağrısına, çene ağrılarına ve yüz de meydana gelen ağrılara neden olur. Çene eklemlerinde ki bozukluklar sonucunda kişiler çenelerinde tık şeklinde ses duymaya başlayabilirler.

 

Diş Sıkma Sorunları
Diş Sıkma Sorunları

 

Belirtileri Nelerdir?

– Uyku anımızda odada bulunan kişiyi uykusundan uyandıracak şekilde dişlerin gıcırdatılması

– Çene bölgesinde ağrı

– Dişler de uzun süreli devam eden ağrılar

– Şakak bölgesinde meydana gelen baş ağrıları

– Diş hassasiyeti, dişlerde çatlama

– Kulak muayenesinde bir sorun olmaması halinde bile kulaklarda ağrı

– Uyku düzensizliği

– Yanakların iç kısımlarında ki hasarlar

Yapmış olduğumuz listede ki sorunları yaşamaktaysanız Merve Aycan size bu sorunların çözülmesi için yardımcı olacaktır.

 

Diş Sıkma Tanısı ve Tedavisi

Diş muayenelerinde Merve Aycan da bulunmakta olan diş hekimlerimiz kontrollerini yaparak diş sıkma durumunu kontrol eder ve en kısa zamanda tanıyı sizler için koyarlar.

Diş sıkma sorununun birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Örneğin ağız içi koruyucular dişlerde meydana gelebilecek hasarı önleyerek dişlerin birbirinden ayrı tutma alışkanlığı kazandırır. Durumunun ileri düzey olan bireylerde diş düzeltmeleri yapılır. Genel olarak diş sıkma durumunda çok fazla ilaca başvurulmasa da bazen gerekli olabilmektedir. Örneğin uyku öncesinde kas gevşetici alımı önerilebilir. Sorunu ertelenmeden uzman hekimlere başvurulmalıdır. Merve Aycan diş sağlığımızın korunması ve yaşanılan problemlerin çözümü için bizlere uzman hekimlerle destek sağlamaktadır.

 

 

 

Bilgilendirme

Konuyla ilgili sormak istediklerinizi yorum bölümüne yazarak sorabilirsiniz. Sizlere cevap vermek için elimizden gelen gayreti göstereceğimizden emin olabilirsiniz.

Merve AYCAN olarak sizlere sürekli bilgilendirme makaleleri hazırlamaktayım, diğer yazılarımızı okumak için lütfen tıklayın.

Ayrıca beni Instagram ‘dan da takip edep merak ettiklerinizi sormaktan çekinmeyiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir